Path Copy 7 Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape Group 9 Group 26 Group 20 Group 23 3917567 Group Group Group Combined Shape Group 9 share

Çekiçli Değirmen Tarihi

Çekiçli Değirmen, gelişmiş olmasına rağmen bin yıldan uzun bir süredir gıda endüstrisinde kullanılan en önemli makinalardan birisidir. Çekiçli değirmenin kullanımı çok eski zamanlara dayanır. Şu an günümüzdeki kullanım alanlarından farklı olarak, ilk bulunduğu yıllarda silah endüstrisi ve maden işlemede kullanılmaktaydı. 1800’lü yılların başında çekiçli değirmen modern hale gelmiştir. Sanayi Devriminden sonra buharla çalışabilen Çekiçli değirmen sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. 20.yy’da birçok sektöre çalışan fabrikalarda Çekiçli değirmeni tercih etmeye başlamıştır. İlk olarak Çinli mucit ve mühendis Zu Chongzhi, M.S 488 yıllarında suyla çalışan çekiçli değirmen buluşunu sunmuştur. O zamanda icar edilen çekiçli değirmenler ham maddeyi çekiç ile parçalamak için, gücünü hızlı akan nehirlerden sağlamıştır. Aynı yöntemle çalışan su değirmenleri Orta Çağ zamanında Avusturya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde kullanıma sunulmuştur. Alman bilim insanı Georgius Agricola tarafından geliştirilen su ile çalışan çekiçli değirmen, maden çıkarmada sıkça kullanılmıştır. Son yıllarda Çekiçli Değirmenler, yüksek verim ve yüksek enerji tasarrufu ile gelişmektedir. Çekiçli Değirmenler günümüzde gıda ve iş güvenliği için avantaj sağlamaktadır.


Çekiçli Değirmen Nedir?

Yem ve un tesislerinde, gıda fabrikalarının farklı bölümlerinde ve çiftliklerde taneli ürünlerin öğütülmesi ve ufalanması için Çekiçli Değirmen kullanılır.

Çekiçli Değirmen Nasıl Çalışır?

Öğüteceği ürünü değirmen üzerinde bulunan besleyici vasıtasıyla düzenli bir şekilde makinaya alır. Ürün çekiç darbesi ile kırılır ve eleklerden geçerek uygun büyüklükte ürün elde edilir.

Çekiçli Değirmen Kullanım Alanları Nedir?

  • Tohum Temizleme Tesisleri
  • Un Değirmenleri
  • İrmik Değirmenleri
  • Tahıl Depolama Siloları
  • Malt Fabrikaları
  • Mısır Değirmenleri
  • Gıda İşleme Endüstrileri